نقشه سوءقصد به جان رئیس‌جمهور فرانسه پس از هشدار اعضای یک فروم بازی‌های ویدئویی خنثی شد

[ad_1]

نقشه سوءقصد به جان رئیس‌جمهور فرانسه پس از هشدار اعضای یک فروم بازی‌های ویدئویی خنثی شد

یک منبع قضایی فرانسه گفته است که یک مرد ۲۳ ساله به اتهام سوءقصد به جان امانوئل ماکرون در رژه نظامی روز باستیل بازداشت شده است. یک منبع نزدیک به تحقیقات پلیس گفت، این مرد که خود را ناسیونالیست می‌داند، چهارشنبه گذشته بازداشت شده است. این مرد به خبرنگاران گفت، می‌خواست رئیس‌جمهور فرانسه را ۱۴ ژوئیه به قتل برساند.

این منبع آگاه اضافه کرد که او همچنین گفته می‌خواسته حملات مشابهی را علیه “مسلمانان، یهودیان، سیاه‌پوستان و هم‌جنس‌گرایان” انجام دهد. پلیس این مرد را روز چهارشنبه هفته گذشته پس از هشدار اعضای یک فروم بازی‌های ویدئویی (نام این فروم اعلام نشده) در منزلش در حومه غربی پاریس ارژانتوی بازداشت کرده است. این فرد در این فروم به دنبال جایی برای خرید سلاحی از نوع کلاشینکف بوده است.

سه چاقوی آشپزخانه در خودروی این مرد پیدا شد و جستجوی مأموران پلیس از کامپیوتر این فرد نشان داد که او در اینترنت جستجوهایی را برای اهداف بالقوه خود انجام داده است.  این مرد در سال ۲۰۱۶ به اتهام دفاع از تروریسم به سه سال زندان محکوم شده بود که ۱۸ ماه از حبسش تعلیق شده بود. او همچنین از آندرس برینگ بریویک، عامل حملات خونین سال ۲۰۱۱ نروژ هم جانب‌داری کرده بود.

بریویک در ۲۲ ژوئیه۲۰۱۱ ابتدا یک خودروی بمب‌گذاری شده در نزدیکی ادارات اسلو منفجر کرد که منجر به کشته شدن ۷ نفر شد و سپس به جزیره اوتوئیا محل برگزاری اردوی هواداران حزب کارگر نروژ رفت و در یک تیراندازی گسترده ۶۹ تن از شرکت‌کنندگان را به قتل رساند. درمجموع در جریان این دو حمله ۷۷ نفر جان خود را از دست دادند. بریویک پس‌ازاینکه از سوی دادگاه دیوانه تشخیص داده نشد، به ۲۱ سال زندان محکوم شد..

رژه نظامی روز باستیل چهاردهم ژوئیه، روز ملی فرانسه هرساله در روز سقوط زندان باستیل در سال ۱۷۸۹ که به شروع انقلاب فرانسه انجامید، با حضور جمعی از سیاستمداران سراسر جهان برگزار می‌شود. این مراسم در خیابان شانزلیزه پاریس برگزار می‌شود که پیش از این هدف دو حمله به پلیس بوده است.

ماه گذشته یک مرد به مأموران پلیس حمله کرده بود. در این حمله یک اتومبیل کنار اتوبوس پلیس می‌ایستد. مردی از این اتومبیل بیرون می‌آید و با سلاح خودکار، اتوبوس را به گلوله می‌بندد. در جریان این حمله که در مرکز پاریس انجام گرفت یک پلیس کشته و دو پلیس دیگر زخمی شدند. مرد مسلح هم به ضرب گلوله‌ای از پا درآمد. مأموران پلیس پس از بررسی خودروی این مرد، تعدادی سلاح و مقادیری مهمات پیدا کردند. در ماه آوریل هم تنها یک روز پیش از دور نخست انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه حمله‌ای دیگر منجر به کشته شدن یک مأمور پلیس شد. از شانزلیزه به خاطر شهرت جهانی و تعداد زیاد گردشگرانی که در آنجا تردد می‌کنند همیشه به عنوان هدف بالقوه حملات یاد می‌شده است.

و ۱۴ ژوئیه سال گذشته هم یک پیکارجو در روز ملی فرانسه جمعیت حاضر در پیاده‌رو یکی از خیابان‌های شهر نیس را با کامیون زیر گرفت. در این حمله خونین دست‌کم ۸۴ نفر کشته و ده‌ها نفر به‌شدت مجروح شدند. در روز باستیل سال ۲۰۰۲ هم رئیس‌جمهور سابق ژاک شیراک هدف یک اقدام تروریستی قرار گرفته بود. وضعیت اضطراری در فرانسه پس از سوءقصدهای ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ که ۱۳۰ کشته برجای گذاشت برقرار شد و بیش از پنج بار تمدید شده است. وضعیت اضطراری اجازه حبس خانگی، کنترل هویت، بازرسی چمدان و خودرو و وسائل شخصی و بستن اماکن اجتماع را می‌دهد.

وضعیت اضطراری در فرانسه پس از سوءقصدهای ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ ( ۲۲ آبان ۱۳۹۴) که ۱۳۰ کشته برجای گذاشت برقرار شد و بیش از پنج بار تمدید شده است. وضعیت اضطراری اجازه حبس خانگی، کنترل هویت، بازرسی چمدان و خودرو و وسائل شخصی و بستن اماکن اجتماع را می‌دهد.

.

منبع: theguardian

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *